Металопластикові вікна
Сьогодні все більше українських монтажних компаній використовують досвід зарубіжних колег із сучасних методів установлення пластикових вікон. Зараз стали необхідними, і навіть обов'язковими, спеціальні паро- та гідроізоляційні стрічки. Стало популярним таке поняття, як «євромонтаж вікон».
Цей термін означає комплексний підхід до питань скління будівель, використання низки необхідного інструментарію та матеріалів. Результатом такого монтажу стане оптимальний мікроклімат у приміщенні, досягнення максимальної енергоефективності вікон. Адже навіть найдорожчий енергозберігаючий пакет може виявитися абсолютно марним у разі ігнорування правильної технології герметизації стиків та облаштування укосів.
Варто враховувати, що недостатня або неякісна герметизація місць з'єднання призводить до того, що монтажна піна буде піддаватися впливу вологи, що неминуче призведе до її руйнування. Надалі в приміщенні буде утворюватися конденсат, вологість підвищиться - на стінах біля вікна та укосів наросте цвіль і грибок. Це шкодить дихальним шляхам людини. А відсирілі укоси можуть і зовсім обсипатися. Неправильна герметизація порушує не тільки тепло-, але й звукоізоляцію швів.
Причини неякісного монтажу металопластикових вікон
Майстри, які займаються євромонтажем вікон, виділяють такі основні причини:
• Безвідповідальність чи недосвідченість працівників
Недбале ставлення та помилки в роботі при монтажі зазвичай помітні відразу. Часто це незаповнені прорізи, що розтікається, тощо. Навіть найдорожче вікно не буде виконувати покладених на нього функцій у разі дилетантського ставленні до установлення.
• Зовні піна піддається УФ-випромінюванню
УФ-промені повільно руйнують поліуретанову незахищену піну. У матеріал проникає вода, що проходить цикл заморожування-відтавання, завдаючи ще більшої шкоди структурі піни. Цей процес відразу непомітний господарям, оскільки відбувається зовні будівлі. Проблема стане видною тільки при утворенні отворів у монтажній піні. У цьому випадку її необхідно повністю видалити й провести повторне встановлення вікна за європейською технологією.
• Відсутність герметизації внутрішніх і зовнішніх віконних швів
Не завжди причина в недосвідченості монтажників або поганих матеріалах. Навіть якщо використовувати захисну планку або штукатурку зовні шва, це не гарантує ізоляцію піни від вологи. Як результат - пошкодження піни та значне погіршення теплозберігаючих функцій.
Навіть якщо встановлюються якісні дорогі вікна, монтаж може проводитися за старими БНіП, які не враховують особливості технології сучасних металопластикових вікон. Це може стати причиною всіх можливих неприємностей, пов'язаних з неякісною гідроізоляцією.
Які стрічки застосовуються для євромонтажу вікон?
Мета технології євро монтажу вікон - зберегти енергозберігаючі характеристики конструкції. Тому гідроізоляція монтажного шва повинна забезпечувати швидке виведення вологи, що потрапила сюди з конденсатної площині стіни та інших джерелі назовні. Тому зовні приміщення монтажний шов повинен бути максимально паропроникним, та із зовнішнього його боку необхідно використання матеріалу, який легко випускає вологу назовні та одночасно є вологостійким і стійким до УФ-випромінювання.
По периметру віконного отвору проводиться гідроізоляція такими основними трьома елементами:
• внутрішня монтажна стрічка;
• зовнішня монтажна стрічка;
• ущільююча стрічка (ПСУЛ);
• ущільнююча стрічка під підвіконня;
• ізоляційна стрічка в підставочний профіль в нижній частині вікна.
Розглянемо кожен елемент детальніше.
Внутрішня стрічка монтується по периметру стику з внутрішньої частини приміщення та виконує пароізоляційну функцію. Аленор ОВ ТМ від компанії «Нормаізол» не пропускає вологі випаровування в піну з внутрішньої сторони приміщення. Ця продукція представлена самоклеючою пароізоляційною стрічкою з алюмінієвої фольги, яка для більшої міцності армована синтетичною високоміцною ниткою. Ширина виробу 70 мм, довжина рулону 25 м.
Місцем монтажу є монтажні шви зсередини приміщення. Матеріал відрізняється гарною адгезією до оздоблювальних матеріалів. Тому після монтажу стрічки її закривають шпаклівкою або штукатуркою, наносять декоративну обробку. Виріб має 2 клейові смуги, які дозволяють надійно фіксувати його на схилах стіни та на світлопрозорих конструкцій.
Використання цієї внутрішньої пароізоляційної стрічки в системі євромонтажу вікон виключає можливість пошкодження піни через надмірну вологу всередині приміщення. Це запобігає виникненню конденсату на укосах.
Зовнішня стрічка виконана з синтетичного нетканого матеріалу мембранного типу Alenor ОН Т і ОН Т УФ. Така стрічка від компанії «Нормаізол» є гідроізоляційною, а пара від піни вона пропускає в напрямку зсередини будинку назовні. Ширина виробу 150 мм, довжина рулону 25 м. Нанесено 2 клейові смуги з одного або обох (тільки під замовлення) боків. Перша смуга зміцнює гідроізоляцію до вікна, а друга - до стіни або укосу.
Місцем монтажу цієї стрічки є нижній монтажний шов світлопрозорих конструкцій та інші будівельні шви, стики.
Застосування такої зовнішньої стрічки гарантує відмінний відвід водяних парів з піни зовні, її захист від вологи з боку зовнішньої стіни, відсутність конденсату, відмінну якість та належну функціональність з’єднання вікно-стіна.
Стрічка ПСУЛ - це заздалегідь стисла пінополіуретанова ущільнююча стрічка. Вона просякнута акрилатним розчином з метою поліпшення показників пружності, властивості саморозширення, а також для захисту від УФ-випромінювань. Має самоклеючу основу. Ширина самоклеючої основи можлива від 15 мм до 30 мм, довжина рулону від 5 м до 7,5 м.
Місце монтажу: найчастіше використовується в разі вікна з чвертю. При цьому встановлюється на віконній рамі та притискається під час монтажу до чверті. Також використовується для ущільнення швів і проміжків в інших конструкціях з бетону, металу тощо.
Застосування стрічки ПСУЛ забезпечує довговічний захист швів і щілин від несприятливих природних явищ і вихід із них вологи назовні.
Щоб правильно підібрати ПСУЛ, необхідно врахувати параметри її товщини та ширини. Ширина стрічки залежить від ширини зазору між рамою та укосом і зміни цього зазору по периметру рами. Підбираючи ширину стрічки, варто враховувати нерівності краю чверті.
ВАЖЛИВО! При монтажі необхідно створити зовнішній і внутрішній суцільний контур, тобто стрічка не повинна мати розривів. Варто розуміти, що швидкість розширення ПСУЛ після монтажу залежить від зовнішньої температури. Так, при високій температурі влітку стрічку можна покласти в холодильник на час до півгодини. Таким чином, матеріал буде розширюватися повільніше, що є зручнішим для роботи. Взимку навпаки - стрічка може заповнювати проріз протягом доби.
Технологія монтажу за ДСТУ
1. Підготовка прорізу.
Після демонтажних робіт проріз ретельно очищають від усіх забруднень, проґрунтовують його гідрофобним (тобто відштовхуючим вологу) розчином. При цьому для цегельних, бетонних та інших мікропористих, щільних поверхонь краще використовувати акрилові склади. А у випадку з великопористими поверхнями, наприклад, пінобетоном, газобетоном, шлакоблоком, використовують бітумний ґрунт - праймер. Такі склади перешкоджають проникненню вологи в монтажну піну і, отже, зберігають її цілісність.
2. Монтаж віконних ізоляційних стрічок.
Щонайперше встановлюють зовнішню стрічку «Alenor ОН Т» або ПСУЛ. Далі по периметру рами кріплять внутрішню стрічку «Alenor ОВ ТМ». Їх встановлення дуже просте: потрібно видалити захисну плівку з клейкою акрилової основи та щільно притиснути стрічку до торця рами по всій довжині. Щоб на даному етапі стрічки не заважали монтажу, їх треба тимчасово відігнути від монтажного простору і закріпити до рами скотчем або малярською стрічкою. Виконати установлення вікна в проріз. Монтажний шов заповнити поліуретановою піною. Почекати її висихання (приблизно добу) й обрізати виступаючі надлишки. Далі віконні стрічки кріплять до прорізу. Для цього потрібно зняти захисний папір з бутилової липкої основи та щільно притиснути її по всій довжині до поверхні прорізу.
3. Влаштування укосів.
Необхідно заздалегідь передбачати товщину ізоляції для зовнішніх і внутрішніх укосів, які вимагають утеплення. Утеплення й форму укосу створюють з використанням екструдованого полістиролу (XPS) або щільної базальтової вати (зовні). Закріпивши ізоляцію, її необхідно обштукатурити (вату) або зашпаклювати (XPS). Після можна виробляти остаточне оформлення укосів оздоблювальним матеріалом на вибір. Важливо повністю закінчити оформлення укосів за 3-5 днів, щоб монтажна піна не встигла увібрати вологу. Термін експлуатації такої конструкції вікна - 20-25 років.
*- Якщо внутрішні відкоси планується утеплювати, то стрічку Alenor ОВ ТМ краще закріпити фольгованим шаром всередину приміщення, а якщо додаткове утеплення не передбачено, то стрічка розташовується фольгою до монтажної піни, а неткана сторона стрічки оштукатурюється.
Вимоги за ДСТУ и ГСН (ДБН) до якості ізоляційних матеріалів
Слід відзначити, що не тільки до технологій монтажу, але і до якісних характеристик самого матеріалу висуваються суворі вимоги. Так, згідно з пунктом 6.8.3.9 нормативних документів ДСТУ забороняється використання ізоляційних матеріалів, у складі яких є бітум. Кустарні та недобросовісні виробники часто застосовують бітумну крихту вторсировини. Це значно здешевлює вироби, але знижує якісні характеристики кінцевої продукції, а саме адгезію та зносостійкість. Продукція ТМ Alenor містить первинний (без добавок) бутилкаучук. Завдяки цьому такі ізоляційні вироби відмінно прилипають до робочої поверхні та мають тривалий термін експлуатації.
Якщо окремо розглядати показник довговічності ізоляційного матеріалу, то в документах ДБН В.2.6-31 діє до: 2016 у пункті 4.16 зазначено: всі стики вікон і балконних дверей повинні бути укомплектовані ущільнювальними прокладками, виготовлених з морозостійких матеріалів, і термін ефективної експлуатації яких становить не менше 15 років. Ізоляційні матеріали ТМ Alenor цілком відповідають данім вимогам.
Ознайомитися з нормативними документами та вимогами детальніше можна за такими адресами тут: ДСТУ і ДБН.
Переваги монтажу вікон за європейською технологією
Євромонтаж вікон - це гарантія відсутності проблем із гідро-і теплоізоляцією вікон надалі. Використання спеціальних гідро- і пароізоляційних стрічок дозволяє проводити монтаж відповідно до сучасних вимог ДСТУ. Згідно з цими вимогами, монтажний шов повинен прослужити не менше 20 років від дня установки вікна.
Можна виділити такі основні позитивні результати установки вікон за ДСТУ:
• тепло зберігається в приміщенні, що забезпечує енергоефективність встановленої конструкції;
• у приміщенні зберігається оптимальний для людини мікроклімат, знижено витрати на обігрів приміщення - це додаткова економія;
• імовірність виникнення конденсату або промерзання укосів мінімальна;
• термін експлуатації віконних систем збільшується в рази, а ймовірність перевстановлення в цьому випадку мінімальна;
• немає необхідності оздоблювальних робіт щодо зовнішніх укосів.