Звукоізоляція та шумоізоляція

 

Усі ми інколи хочемо усамітнитися у власній квартирі, «відчути тишу». Але порушити спокій і завадити довгоочікуваному відпочинку в будь-яку мить можуть галасливі сусіди чи грюкіт з кухні, а про постійні ремонти та сусіда з перфоратором уже ходять анекдоти.


Очевидно, що ніхто з нас не хоче бути настільки близько до сусідів, як це дозволяють тонкі стіни багатоквартирних будинків. Нам не потрібно знати про всі їх радісні та печальні події. А самим інколи теж так хочеться пошуміти: зібрати друзів, поговорити, посміятися, увімкнути музику голосніше, ніж дозволяють ввечері сусіди. Тому так важливо зробити звукоізоляцію квартири. Нові забудовники не приділяють цьому питанню належної уваги. Що ж казати про квартири в «хрущовках» і старих панельних будинках, де можна слухати телевізор сусіда.


Що таке звукоізоляція?


Звукоізоляція - це комплекс заходів для зниження рівня звуку, що проходить через огородження, перепону.
Звукопоглинання - це зниження енергії відбитої звукової хвилі при взаємодії з перепоною.


Розрізняють такі види шуму:


• Повітряний. Це будь-які звукові коливання, що передаються через повітря. Розмова людини, крик, шум від машин або тварин за вікном. Усі ці звуки потрапляють до нас через щілини, двері і вікна.
• Ударний. Це шум, який потрапляє до наших квартир по стінах і перекриттях. Часто ми дуже гарно чуємо ремонт сусідів та всі будівельні інструменти, які при цьому використовуються. Такий шум є, напевно, найбільш дратівливим.
• Структурний. Так називають вібраційний шум. Часто його приймають за ударний. Він так само передається по стінах від роботи будівельних інструментів.


Найперші й головні перепони на шляху стороннього шуму в багатоквартирному будинку - це стіни та перекриття. І якщо вони не мають хороших звукоізоляційних властивостей, то жителі можуть чути ударний шум від ремонту будь-якої квартири, навіть у сусідньому під'їзді. Саме тому важливо вибирати правильні конструкційні рішення для захисту не тільки від повітряного шуму, але і від структурного і ударного шумів.

 


Які допустимі рівні шуму для людського слуху?


Рівень гучності вимірюють у децибелах. Людський організм має обмеження: ми чуємо звук у середньому в діапазоні частот від 20 до 20000 Гц, за рівнем ж нас починає сильно дратувати звук в 110 дБ, а при 120 дБ настає больовий поріг, тобто людина вже не сприймає звуки такої гучності, а тільки відчуває біль у вухах.
 Існують допустимі норми рівня шуму в квартирах і на підприємствах.
У багатоквартирному будинку з 7 ранку до 11 вечора допустимий рівень шуму становить 40 дБ, що можна порівняти з неголосною розмовою. Але вночі і рано вранці рівень шуму не повинен перевищувати 30 дБ, тобто це не голосніше, ніж шепіт людини. Щоб захистити себе від зайвих звуків у власній квартирі, необхідно облаштовувати якісну звукоізоляцію.


Як зробити шумоізоляцію в квартирі?


Врахуйте, що зайві децибели проникають у квартиру не тільки крізь стіни, але і через:
• підлогу, стелю;
• монтажні коробки та розетки;
• стояки опалення, водопроводу;
• вентиляцію;
• двері та вікна.


Тому необхідно підібрати комплекс матеріалів, які ізолюють усі перераховані вище джерела сторонніх звуків.
Кількісно звукоізоляцію огорожі оцінюють індексами Rw і Lnw. Показник Rw характеризує рівень ізоляції повітряного шуму. Це може бути розмова людей, музика або гавкіт собаки в сусідів. Відповідно до діючих в Україні норм для міжквартирних перегородок Rw повинен бути не менше 52 дБ, а для міжкімнатних 43 дБ. Індекс Lnw характеризує захист від ударного шуму. Чим менше Lnw, тим краще перекриття буде ізолювати ударний шум.

 

Для додаткової звукоізоляції квартири в панельному будинку застосовуються різні матеріали, а саме:


• гіпсокартон;
• стельові панелі;
• звукоізоляційні панельні системи;
• рулонні звукоізоляційні матеріали в конструкціях підвісних стель.


Прикладом рулонного матеріалу для облаштування додаткової звукоізоляції перекриття від ударного шуму в квартирі, приватному будинку або на виробництві є Тераформ. Терафом - це хімічно зшитий спінений поліетилен на гідроізоляційній поліетиленовій плівці. У більшості випадків застосовується з метою звуко- і гідроізоляції перекриттів, у суднобудуванні та промисловості, а також для шумоізоляції трубопроводів.
Тераформ - це нове слово в звукоізоляції. Продукт абсолютно екологічно безпечний і має високі звукоізоляційні та теплоізоляційні властивості. Має відмінну хімічну стійкість. Витримує широкий температурний діапазон, від -60 до +125 градусів, зберігаючи свою еластичність, пружність та всі основні експлуатаційні властивості. Ширина рулону становить 1500 мм, довжина варіюється від 10 до 50 м, а товщина - від 2 до 100 мм.
Тераформ добре сумісний практично з усіма будівельними матеріалами, має високі показники нафто-, та бензіностойкості, мікробіологічної стійкості.
 

Звукоізоляція нежитлових приміщень.


Звукоізоляція необхідна не тільки для житлових приміщень. Це питання дуже актуальне для комерційних і некомерційних організацій. У питанні звукоізоляції нежитлових приміщень різного призначення необхідно забезпечити комплексний підхід, виходячи з індивідуальних особливостей об'єкта.

Для яких некомерційних організацій актуальна звукоізоляція:
• класи музичних шкіл;
• концертні зали в школах та університетах;
• навчальні аудиторії, лекційні;
• бібліотеки, читальні зали;
• робочі зони підприємств.

У сфері бізнесу шумоізоляція потрібна для:
• ресторанів, караоке барів, банкетних залів;
• нічних клубів;
• студії звукозапису;
• театрів, кінотеатрів;
• репетиційних баз.


Робота або навчання найбільш ефективні в приміщеннях, які надійно захищені від сторонніх зовнішніх звуків. Шум знижує концентрацію уваги, відповідно, і продуктивність, результативність. Помічено, що в класах із поганою звукоізоляцією частіше порушується дисципліна. Звуки, що доносяться з вулиці або коридору, дуже відволікають увагу й стають справжньою перешкодою в організації навчального процесу. Крім цього, окремою проблемою може бути неправильна акустика в приміщенні, що є причиною таких дефектів як «відлуння» і «деренчання» звуку. Але правильна звукоізоляція допомагає створити правильну акустику в приміщенні й захистити від зовнішніх шумів.


Звукоізоляція виробничих приміщень.


Постійний шум у виробничих приміщеннях впливає на здоров'я людини. Тривале перебування працівника в таких умовах негативно позначається на продуктивності, психологічному стані і, у наслідок цього, на фізичному здоров'ї. Але все технологічне, інженерне й санітарно-технічне обладнання створює шуми. Ударний шум відчувається найгостріше, оскільки може передаватися не тільки від джерела по елементах конструкції даного будинку, а й навіть до сусідніх будівель.
На підприємствах норма шуму практично в 2 рази вища, ніж у квартирах і в деяких випадках досягає 80 дБ. Але при цьому працівники організації повинні мати не більше, ніж 8-ми годинний робочий день, адже тривалий вплив такого рівня шуму негативно позначається на психічному здоров'ї людини. Якщо працівник більш ніж 8 годин перебуває на підприємстві, де рівень шуму досягає або перевищує 80 дБ, обов'язковим є використання індивідуальних засобів захисту (беруші, навушники тощо).
До питання звукоізоляції на виробництві підходять комплексно. Ізолюють не тільки елементи агрегату, який дуже шумно працює, але й огороджувальні конструкції в приміщенні. Таким чином рівень шуму вдасться істотно знизити.